Historie PLPÚ

Historie PLPÚ se začala psát v roce 2012. Tehdy se Miroslav Šebesta a Jakub Mareš rozhodli, že založí na Pelhřimovsku ligu v požárním útoku tzv. sport.

Miroslav Šebesta byl u zrodu Pelhřimovské hasičské ligy, která se zaměřuje na tzv. hrbáč. Díky tomu získal cenné zkušenosti se zakládáním organizace. Jakub Mareš se dlouhá léta zabýval hasičským sportem a chyběla mu liga v okolí města rekordů a kuriozit. Začátky nebyly jednoduché, neboť umístění Pelhřimovského okresu je přesně uprostřed velkých hasičských lig jako např. THL, JOL, HB liga a Jihočeská liga. Zkontaktovali tedy sbory v okolí a uspořádali první schůzi PLPÚ.

Schůze se zúčastnili: zástupci OSH Pelhřimov, SDH Bohdalín, SDH Kaliště, SDH Kamenice n. L., SDH Rohovka, SDH Rynárec, SDH Žirovnice.

Společně OSH Pelhřimov a prvních šest hasičských sborů sepsalo původní znění pravidel PLPÚ. Nic nebránilo založit organizaci, dnes známou jako Pelhřimovská liga v požárním útoku (PLPÚ). Předsedou ligy byl zvolen Jakub Mareš, místopředsedy Lukáš Semotán a Lukáš Chalupa (všichni zastávají své funkce dodnes).

Rok 2013

Jubilejní první závod PLPÚ se konal 8.6.2013 v Bohdalíně u místního Hůrkova rybníka. Počasí se vydařilo a spolu s perfektně připraveným areálem bylo zajištěno důstojné zahájení ligy. Prvním vítězem závodu PLPÚ se v mužské kategorii stal SDH Slapy a v ženské kategorii SDH Kamenice n. L. „B“. První ročník se konal v 8.6. v Bohdalíně, 22.6. v Kamenici n. L., 13.7. v Kalištích, 24.8. v Pelhřimově, 31.8. v Žirovnici a poslední 21.9. v Rohovce. Vše se poté zakončilo v Bohdalíně 12.10.2013, kde si přišlo vyzvednout nejlepších 10 týmů mužů a 5 týmů žen zasloužené ceny. Prvním vítězem PLPÚ v kategorii muži se stali hasiči z SDH Bohdalín a v kategorii žen SDH Kamenice n. L. „A“. Napsali tak historickou tečku za prvním ročníkem.

Rok 2014

Vzhledem k tomu, že první ročník byl minulostí, ladily se v lize detaily pravidel a nedostatky, které se projevily během sezóny 2013. Přivítali jsme nováčky mezi pořadateli, a to SDH Markvarec, SDH Heřmaneč a SDH Nová Včelnice. Důležité také bylo obchodní spojení z Pivovarem Lobkowicz, firmou Krahulík, které zajišťují občerstvení a sponzoring. Sponzorem je také firma Duffek požární výzbroj – výstroj. Všem patří obrovský dík za spolupráci. Jednotlivých kol bylo v tomto roce nakonec 8 a aby se liga nezaměřovala jen na požární sport, byl uspořádán také turnaj ve florbalu 29.3.2014, který vyhrál SDH Opatov. Liga se tedy snažila starat o zábavu během celého roku. V tomto roce také padl rekord ligy, o který se postaral SDH Bohdalín s časem 16,74s. Vítězem ligy se stali nováčci mezi pořadateli SDH Heřmaneč, který poprvé prolomil hranici 100b/ročník a mezi ženami zvítězily holky z SDH Nová Včelnice. Nejúspěšnější týmy si na konci sezóny mohly přijít pro odměny na galavečer do Kališť, který se konal 27.9.2014 v místním KD.

Rok 2015

Tento ročník byl průlomový, konalo se celkem 10 kol ligy, z nichž dvě kola se konala v jeden den. Soutěžilo se na denní soutěži v Střížově a poté na noční v Kalištích, kde se tento rok nepořádalo jedno, ale hned dvě kola v jednom ročníku. Mezi nováčky patřil právě SDH Střížov a SDH Bílý Kámen. Dále se zúčastnilo ligy celkem 85 týmů z 8 okresů. Průlomový byl ale také, protože v tomto ročníku naši ligu, konkrétně soutěž v Heřmanči, navštívil tým z dalekého Blanska a to děvčata z Ostrova u Macochy a také se jim podařilo bodovat. Body z ligy tedy putovali daleko za hranice Kraje Vysočina. O naší lize tedy bylo slyšet. Tento rok byl také napínavý, v kategorii muži se totiž bojovalo mezi obhajujícím SDH Heřmaneč a SDH Bohdalín, který chtěl po roční pauze opět ovládnout ligu. To se mu také povedlo a titul mistr ligy tak měl přívlastek SDH Bohdalín. V kategorii žen se také na první příčce opět ukázaly po roční pauze ženy z SDH Kamenice n. L. „A“. Jak už bývá v PLPÚ zvykem, všechny soutěžící mohli společně oslavit sezónu na galavečeru, který se tento rok opět konal v Bohdalíně. Pro týmy byly připravené nejen hmotné ceny, ale také finanční odměny v celkové hodnotě 20 000,- Kč.

Rok 2016

11 kol, 58 mužských a 17 ženských týmů z celkem sedmi okresů. 47 sborů, které dokázaly bodovat. SDH Drunče, SDH Zajíčkov a SDH Kamenice n. L „A“, tyto sbory dokázaly bodovat na každém kole a 15 týmů odjezdilo všechna kola. Celkem slušná statistika, která se zapsala v roce 2016. Tento ročník proběhl bez vážných komplikací, sbory již nabraly zkušenosti s pořádáním a úroveň ligy stoupá nahoru. Velkým plusem se v tomto ročníku ukázali rozhodčí, kteří bez vážnějších konfliktů bravurně zkrotili závodníky a také díky nim má liga úroveň. Tento ročník s velkým náskokem ovládli muži z Kamenice nad Lipou. Kam přijeli, tam se dalo čekat, že půjde o precizní útok vyšperkovaný nízkým časem. U žen to bylo přeci jen napínavější do posledního kola, kdy mezi sebou bojovala družstva žen ze Zajíčkova a z Kamenice n. L. „A“. Nakonec se z putovního poháru radovala děvčata ze Zajíčkova a název jejich sboru bude nesmazatelně zapsán na poháru, který převzala společně s muži z Kamenice n. L. 28.10.2017 na Galavečeru v Kališti u Počátek. Tam také proběhlo vyhlášení nejlepších týmů a následná afterpárty v podání Marka Grande, který vyhlášení výsledků provází od prvního ročníku.